هژیرآزاد:‌لزوم تشکیل یک شورا برای نظارت بر بودجه فرهنگی

 

خبرگزاری تسنیم : عضو هیئت مدیره انجمن بازیگران گفت: با توجه به اینکه کشوری فرهنگی هستیم اما بودجه فرهنگی ضعیفی داریم و سیاست های کلان درستی را برای بودجه فرهنگی انتخاب نکرده ایم

کاظم هژیر آزاد در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم در مورد سهم  تئاتر از بودجه سال 92 عنوان کرد :بودجه همیشه برای هر کاری کارساز است مخصوصا برای تئاتر که مظلوم واقع شده است.

به گفته هژیرآزاد درصد بودجه فرهنگی کشورهای صنعتی با کشور ما قابل قیاس نیست، در حالی‌که فرهنگ برای  جامعه یک نیاز ضروری است و برای رسیدن به رشد صنعتی و اقتصادی، فرهنگ مانندغذای روح جامعه بشری لازم است و اگر دولتمردان ما بخواهند جامعه؛ روح و روان سالم داشته باشند باید نگاه خوبی به بودجه فرهنگی داشته باشند.

هژیرآزاد معتقد است: ایران کشور فرهنگی است، بزرگترین گنجینه شعر دنیا برای ایران است و همین‌طور یکی از 10 کشور دارای بیشترین جاذبه های توریستی است و  همه این موارد مربوط به فرهنگ می‌شود. اگر ما در هنر سینما،طراحی و نقاشی ،هنر معماری وموسیقی مطرح شده‌ایم و حرفی برای گفتن داریم همه از یک زیر بنای فرهنگی غنی است. به همین ترتیب بودجه فرهنگی گشور قطعا افزایش پیدا کند.

هژیرآزاد گفت:‌سیاست فرهنگی کلان و برنامه مشخصی برای بودجه فرهنگی نداریم و اگر می خواهیم بودجه درست هزینه شود باید ابتدا سیاست فرهنگی درستی را انتخاب کنیم گرچه بنابر مصوبات شورای عالی فرهنگی سیاست ها مشخص شده اما متاسفانه ادارات فرهنگی هر یک راه خود را خلاف جهت این مصوبات می‌روند و اگر به مصوبات شورای عالی فرهنگی نگاهی نکنیم از مسیر اصلی که حفظ ارزشهای اسلامی ایرانی است دور شده و مسیر رااشتباه طی کرده ایم. من فکر می‌کنم در واقع باید شورایی منظم و بدون جبهه گیری شکل گیرد و به هزینه های بودجه فرهنگی نظارت داشته باشد

هژیر آزاد با توجه به انتخابش در هیات مدیره انجمن بازیگران اولین اقدام این انجمن را پیگیری بیمه بازیگران  از جمله بیمه درمان ،بازنشستگی و ازکار افتادگی دانست و عنوان کرد بازیگری که به طور حرفه ای کار می‌کند باید امنیت جانی روی صحنه داشته باشد و تامین مالی شود ودستمزدهایش به موقع پرداخت شود.

هژیرآزاد در انتها گفت:‌تلاش ما بر این است که با کمک مدیران بتوانیم تئاتر راشکوفا کنیم چرا که تئاتر هیچ مملکتی روی پای خود نایستاده است و از طرف دولتها حمایت می‌شود. البته اگر شورای نظارت برداشته شود تئاتر ما میتواند روی پای خود بایستد. مردم به دلیل تکراری بودن کارها و خط مشی تئاتر آنگونه که باید از تئاتر استقبال نمی‌کنند چرا که در متن ها و اثر های نمایشی مردم وجهی از خود را نمی‌بینند و نمی‌توانند خویشتن پنداری کنند.

به گفته هژیرآزاد اگر صداقت در متن و اجرا دیده شود مردم حتما استقبال خوبی از تئاتر خواهند کرد.