ییس قبیله در «ایل دا» هستم/ «وقت صبح» به پیمانکاران هشدار داد

کاظم هژیرآزاد به زودی برای بازی در نقش رییس ایل طایفه در سریال «ایل دا» به لرستان می رود.

کاظم هژیرآزاد بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر در گفتگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری صبا درباره مینی سریال «وقت صبح» به کارگردانی جواد میرزاآقازاده که پخش آن روز شنبه ۱۶ شهریورماه از شبکه یک به پایان رسید، توضیح داد: این مینی سریال قصه قشنگی داشت و من نقش یک پیمانکار را در «وقت صبح» ایفا کردم که از روی حسن نیت و انجام عمل خیر فردی را استخدام می کند اما نمی داند کارگر استخدام شده برای نشان دادن توانایی های خود روی داربست می رود و از بدشانسی اش از بالای داربست به پایین می افتد. پیمانکار زمانی که این اتفاق می افتد، تلاش می کند به صورت غیر قانونی لیست را رد کند تا مجبور به پرداخت کامل دیه نشود.

وی افزود: پیمانکارانی هستند که حق کارگردان را خورده و آنها را بیمه نمی کنند و زمانی که اتفاقی برای آنها رخ می دهد، حاضر نیستند از سود خود بزنند و دیه ای پرداخت کنند. از نظر من این مینی سریال یک هشداری بود برای سرکارگران و پیمانکارانی که کارگرانی را به صورت موقت استخدام کرده و بیمه نمی کنند اما اگر یک زمانی برای آن کارگر اتفاقی رخ بدهد، گرفتار می شوند و باید کل دیه و خسارت را بپردازند.

بازیگر سریال «بانوی سردار» که به تازگی پخش آن از شبکه سه سیما به پایان رسیده است، درباره نقش خود در این سریال نیز بیان کرد: نقش من در این سریال کوتاه بود. نقش دایی بی بی مریم را ایفا کردم که افراد خلافکاری را گرفت و آنها را برای مجازات نزد او آورد که با دل رحمی بی بی مریم افراد دستگیر شده، آزاد شدند.

هژیرآزاد درباره جدیدترین فعالیت این روزهای خود عنوان کرد: مشغول بازی در یک مجموعه تلویزیونی هستم که به زودی نقش من در آن سریال به پایان می رسد و برای رفتن به لرستان و نقش آفرینی در سریال «ایل دا» به کارگردانی راما قویدل و تهیه کنندگی سیدعلیرضا سبط احمدی آماده می شوم.

وی درباره نقش خود در سریال «ایل دا» مطرح کرد: من نقش «شیر علی خان» را که رییس قبیله است، ایفا می کنم. «شیر علی خان» فردی است شیرین که نزد هر دو طایفه اعتبار دارد.

بازیگر سریال «ایل دا» همچنین درباره قصه این سریال تشریح کرد: قصه بین دو طایفه صالح آبادی و طایفه نصیر آبادی را در این سریال می بینیم که این دو طایفه مشکلات، دوستی ها و بده و بستان هایی با هم دارند. اتفاقی بین این دو طایفه رخ می دهد که باعث کشته شدن یک نفر می شود. در این هنگام بحث مجازات قاتل پیش می آید و طی تصمیم گیری هایی فرد قاتل بخشیده می شود و دعوای دو طایفه از بین می رود. همزمان با این اتفاق جنگ ایران و عراق رخ می دهد و دو طایفه برای شکست دشمنان با یکدیگر متحد می شوند.

هژیرآزاد در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر کیفیت سریال های تلویزیونی را چگونه می بیند، اظهار کرد: تلویزیون اگر بخواهد فیلم و سریال تولید کند، باید خرج کند و فیلم هایی بسازد که در حد عرضه کردن به دنیا است و من معتقدم ما از نظر قصه و امکانات فنی به اینجا رسیده ایم اما از آنجا که بودجه تلویزیون کم است و هزینه تولید فیلم و سریال از تولیدات پر هزینه است، شاید روی کیفیت کارها اثرگذار باشد.

وی معتقد است از آنجا که تلویزیون به لحاظ بودجه با مشکلاتی مواجه است و برای ساخت فیلم و سریال از اسپانسر کمک می گیرد اما اسپانسرها نیز می خواهند کمترین هزینه را بکنند و بیشترین بهره را ببرند.

بازیگر سریال «ایل دا» در ادامه بیان کرد: همچنین از آنجا که تهیه کنندگان فیلم و سریال بالاجبار باید هزینه های لوکیشن و دیگر امکانات را در همان زمان استفاده و یا پایان آن بپردازند، اینجا بازیگر است که کلاه سرش می رود و کسی که بدهکار می ماند بازیگران و عوامل پشت دوربین هستند. البته تهیه کنندگان خوبی هستند که حق الزحمه عوامل و بازیگران را به موقع می دهند اما بعضی از آنها نیز بیشتر به فکر رزومه سازی برای خود هستند و فکر نمی کنند بازیگران و عوامل هم باید اموراتشان از جایی بگذرد.

هژیرآزاد در جواب به این سوال که چه عاملی باعث می شود بازیگران در سال هایی پر کار و در سال هایی کم کار باشند، تصریح کرد: اگر شرایط تولید فیلم و سریال سخت باشد، انتخاب بازیگران مشکل تر و دم دستی می شود و عوامل سازنده رجوع می کنند به کسانی که آن ها را می شناسند. البته از نظر من بستگی به قرعه و شانس نیز دارد. با این وجود به نظر من در سال های ۹۷ و ۹۸ تولیدات تلویزیونی رونق گرفته است و تقریبا برای همه بازیگران کار است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: امیدوارم در سال های آینده نیز این روند با وجود تحریم ها و مشکلات بودجه ادامه دار باشد، چراکه تلویزیون نمی تواند خاموش بماند و باید تولید داشته باشد و در این راه باید با سیاست عمل کند. البته شرایط تولید سخت است و نهادها و سازمان هایی که شرایط خوبی برای تولید دارند و قصه درباره آنها نوشته می شود، باید کمک کنند که البته از سوی این نهاد ها و سازمان ها رغبتی برای سرمایه گذاری ایجاد شده و این مساله امیدوارکننده است.

سپیده شریعت رضوی