”کاظم هژیرآزاد”:جشنوراه بین المللی تئاتر فجر نیاز به رقابت بیشتری دارد

"کاظم هژیرآزاد" معتقد است، برای برگزاری بهتر جشنواره تئاتر فجر نیاز به رقابت هر چه بیشتر هنرمندان در اجرا است.

 به گزارش دریافتی سایت ایران تئاتر، این بازیگر پیشکسوت تئاتر در گفت‌وگو با پایگاه رسمی اطلاع رسانی سی‌امین جشنواره تئاتر فجر گفت: «جشنواره پیش از هر چیز یک جشن عمومی برای تئاتر کشور است. بسته به نظر سیاست‌گذاران این رویداد، این جشن می‌تواند با رویدادهای پر صدا و شلوغ مربوط به خود برگزار شود و یا در کنار آن، بازدهی هم برای تئاتر کشور داشته باشد.»
وی افزود:«جشنواره زمانی تبدیل به یک رویداد جدی و قابل اعتنا می‌شود که تبدیل به بخشی از حیات اجتماعی تئاتر در کشور شود. در غیر این صورت به صورت یک جشن و یا کارناوال مقطعی نمی‌تواند در کلیت تئاتر ایران منشا اثر باشد.»
هژیر آزاد تصریح کرد:«در کشور ما خواستار تئاتر زیاد است، بنابراین جشنواره تئاتر فجر پیش از هرچیز باید به دنبال راهکاری باشد که اجازه دهد دانشجویان جوان به مرور جایگزین پیشکسوت‌ها در این عرصه شوند. در کنار فعالیت مسئولان جشنواره، رسانه‌ها نیز باید به همکاری فراخوانده شوند تا به تولید حیات اجتماعی تئاتر در ایام برگزاری این جشنواره کمک کنند.»
این هنرمند همچنین درباره نحوه برگزاری جشنواره گفت: «ما در کشور به صورت گسترده نیاز به رپرتوار تئاتر داریم. اگر جشنواره تئاتر فجر نیز به گونه ای برگزار شود که گروه‌های قوی و صاحب سبک به این روش با هم رقابت کنند، هیجان ایجاد شده در فستیوال هدایت خواهد شد.»
هژیر آزاد، جشنواره تئاتر را یک پدیده وارداتی دانست و گفت: «اگر جشنواره را آورده‌ایم بهتر است شیوه‌های به روز برگزاری آن را نیز فرا بگیریم. گرچه معتقدم تحصیل کرده های تئاتر ما می‌توانند وارد عرصه شده و مسئولان را در برگزاری جشنواره راهنمایی کنند؛ اما اگر واقعا جشنواره از کمبود نیروی متخصص رنج می‌برد، می توان افرادی را که تجربه برگزاری فستیوال در کشورهای خارجی دارند را برای این منظور استخدام کرد.»
این هنرمند، حضور نمایشی پیشکسوتان در جشنواره را موجب آسیب رسیدن به بدنه تئاتر دانست و گفت:«یک هنرمند پیشکسوت که مانند همه مردم با مشکلات اقتصادی دست به گریبان است به سختی می‌تواند حتی خود را به محل جشنواره برساند. این‌ها حقیقت محیطی تئاتر ما است، اگر واقعا می‌خواهیم جشنواره خوبی داشته باشیم باید هزینه آن را نیز بپردازیم.»
یادآوری می‌شود سی‌امین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری رحمت امینی از 5 تا 22 بهمن سال جاری برگزار می‌شود.
برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت جشنواره تئاتر فجر www.fitf.ir  مراجعه کنید.