هژیرآزاد:

صحنه تئاتر برای بازیگر مثل یک دانشکده است

پنجشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۴۶
بازیگر پیشکسوت تئاتر معتقد است که صحنه تئاتر برای بازیگران مانند یک دانشکده است.

به گزارش خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، شانزدهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر ویژه هفته گرامیداشت روز جهانی و روز ملی تئاتر به همت خانه تئاتر از ۷ تا ۱۴ اردیبهشت ماه ۹۸ برگزار خواهد شد.

در آستانه این رویداد فرهنگی کاظم هژیر آزاد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، درباره اهمیت هنر تئاتر به عنوان رشته پایه هنرهای نمایشی گفت: صحنه تئاتر و تعلیمات آن برای این که یک آدم مستعد به یک بازیگر خوب تبدیل شود، مانند یک دانشکده است.

وی اظهار کرد: وقتی یک بازیگر برای اجرای یک نمایش در یک گروه بیست نفره تمرین می‌کند و کارگردان کاربلد، با تجربه و تحصیلکرده‌ای بالای سر آن کار هست مشخصاً آورده‌های فراوانی برای ادامه فعالیت آن بازیگر در آینده خواهد داشت. آن بیست نفر، چه بازیگر و چه عوامل دیگر در عین حال که یک گروه هستند، به یک تن واحد تبدیل می‌شوند.هر چه از دانش و اطلاعات دارند با هم تقسیم می‌کنند. بنابر این هر بازیگری تلاش می‌کند تا از دانشکده‌ای که در زمان تمرین و صحنه اجرا شکل می‌گیرد، توشه‌ای ببرد.

این بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون افزود: آن چه بازیگر در صحنه تئاتر کسب می‌کند در تلویزیون و سینما هم به کارش می‌آید چون از لحاظ ذات بازیگری این سه قالب تفاوتی ندارند؛ اصولاً بازیگری که در تئاتر خوب باشد خیلی زود می‌تواند نظر فیلمسازان را هم به خود جلب کند.

هژیرآزاد در باره اوضاع فعلی سینما و این که چرا وی و تعداد زیادی از همسن‌وسالانش با وجود تبحر و سابقه بالای بازیگری حضور پررنگی در سینما ندارند، نیز عنوان کرد: متأسفانه صنعت سینما و تلویزیون ما بیش از حد لازم به مخاطب توجه می‌کند؛ وقتی مخاطب جریانی را می‌پسندد و هواخواه آن می‌شود، سینما هم به دنبال این گرایش می‌رود؛ الان هم مخاطبان سینما معمولاً دنبال جوان‌های خوش تیپ و خوش‌صورت و سکانس‌هایی با خیابان‌های شیک و ماشین‌های گران‌قیمت هستند؛بنابراین تهیه‌کننده‌ها دیگر سراغ مهارت‌های بازیگری بازیگران میان‌سال نمی‌روند. نویسنده‌ها هم به نوعی به واسطه تهیه‌کننده از مخاطبان سفارش می‌گیرند.